Pećina Vjetrenica, podzemni biser i najpoznatija pećina u BiH. Jedina pećina u kojoj se možete voziti čamcem preko jezera na dubini od 2 km.
Morali smo zaviriti u pećinu broj 1 u svijetu po bioraznolikosti, a ujedno je i prvi samostalni prirodni fenomen iz BiH koji se nalazi na popisu svjetske baštine UNESCO-a.
Zamislite ogromne dvorane, krivudave hodnike pokraj podzemnih jezera i pećinskih ukrasa.
Zamislite pećinu u kojoj su živjele vile i hajduci se skrivali.
A šta kažete na pećinu gdje su na zidovima crteži od prije 10.000 godina.
A još kad bismo vam rekli da vas u njoj dočekaju čovječija ribica, medvjed i leopard, da li biste nam povjerovali?
Vjerujte nam, ništa vas nismo slagali.
Još vam nismo rekli da je u njoj zabilježeno gotovo 200 različitih životinjskih vrsta i da smo pili vodu iz vodopada što teče sa stropa, ali smo se bojali da nam nećete povjerovati da je sve ovo istina.
Sigurno ste mnogo puta prošli gotovo pored njenog ulaza prolazeći na relaciji Mostar – Trebinje.
E, sad kad čujete šta sve ona krije, sigurni smo da ćete svratiti.
Za posjetu pećine Vjetrenice postoje dvije rute: turistički uređena koja je moguća tokom cijele godine i avanturistička tura “Veliko jezero” koja se posebno organizuje samo u ljetnim mjesecima.
Prilikom realizacije avanturističke avanture, proći ćete i dionicom turističke rute.
Na ulazu vas odmah dočeka hladan, jak vjetar, pa je li Vjetrenica ili nije.
Naoštrite sva čula i neka uživanje počne.
Tu je i medo čuvar, čije su kosti pronađene unutar pećine, a malo kasnije ćete upoznati i gospodina leoparda, koji je takođe svoje kosti ovdje ostavio.
Divimo se crtežima iz srednjeg vijeka, lovu na jelene i viteškom turniru.
Ulazimo polako u unutrašnjost.
Dočekuju nas Vrata, prirodni prolaz koji su vodeni tokovi hiljadama i hiljadama godina pravili. Čisto da nam pokaže moć prirode i šta je sve u stanju ona da učini.
Mi jurimo dalje, znatiželja nas vuče.
Nailazimo na nizak strop, toliko spušten da i ja čak moram glavu sagnuti. Sva sreća dobismo kacige. Za djecu zabava više.
Osvjetljenje na granici, pa pećina Vjetrenica dobija i na mističnosti.
Zanimljivo je da je pećina Vjetrenica sa čak 4 vodena toka, te sa više od desetak manjih periodičnih tokova sa podzemnim jezerima.
Na turistički uređenoj stazi od 600 m, vidjećete čak 3 jezera. To nas je posebno oduševilo. Jedinstven je doživljaj kada ih vodičeva lampa obasja i bljesne vam tirkizna boja vode. Pomalo djeluje i magično.
Ako ste u posjeti Vjetrenice sa djecom i još uvijek vjerujete u vile, posebnu pažnju dajte Vilinom guvnu. Prema legendi baš ovdje su se skrivale vile koje su noću privlačile svojim plesom. Krile su se tu i čuvale hajduke vila Brodarica, Oblakinja, Vidarica, Biljarica, Proročica i Vjetrenica. Svaka od njih sa svojim moćima. Zanimljivo, a još kad ste dijete, djeluje još interesantnije.
Da sve nije čista izmišljotina, dokaz je i hajdučki sto koji su napravili hajduci dok su se skrivali u pećini.
Mnogo toga je čime će vas zadiviti pećina, od džinovskih nakapnih stubova, do dugačkih prekrasnih dvorava, preko turskog groblja i drugog pećinskog nakita umjetnički izvajanog.
A znate šta je zanimljivo pri posjeti pećine u proljeće? Na sve strane voda kaplje sa stropa i voda u jezerima je izdašna. Čak možete uživati u vodopadima koji padaju i kaskadnim kamenicama prepunim vode.
A neću ni da govorim kakav je gušt piti vodu sa vodopada u pećini.
Ima posjeta pećine u proljeće i svojih mana. Ne možete sići do Donje Vjetrenice i vidjeti izložbeni primjerak čovječije ribice, ali eto razloga da dođete i tokom ljeta.
Postoji još jedan dobar izgovor da dođete u julu ili avgustu, a to je adrenalinska avantura plovidbe po Velikom jezeru i istraživanje dijelova pećine koji nisu u okviru turističke šetnje. Zvuči primamljivo, zar ne?
Vožnja čamcem jezerom u pećini Vjetrenici
Vožnja čamcem po jezeru u pećini, na dubini oko 2 km i to u pećini sa UNESCO-ve liste, prvoj u svijetu po bioraznolikosti je avantura koju svako mora isprobati.
Ne govorimo o opasnoj avanturi koja iziskuje posebne fizičke sposobnosti, ovo je čista apsolutna avanturističa pustolovina koja će u vama probuditi posebne osjećaje uzvišenosti, posebnosti.
Zamislite da hodate stazom kroz pećinu i dođete do natpisa “Kraj staze”, a vi imate privilegiju da zavirite u taj naredni mistični skriveni tajni svijet koji se krije u tom apsolutnom mraku. Privilegija je to.
Potpuni mrak, vi, mala lampica na glavi i zagonetni svijet pećine Vjetrenica.
Hladan vazduh vam se poigrava sa vrhom nosa. Krugić svjetla lampe uvijek obasja neki čudan pećinski svijet.
Sve je mračno, a vi osvijetlite samo u malom krugu čudne boje i oblike pećinskog nakita. Čas su tu bijeli svjetlucavi stalagmiti, pa prošarane tamno-svijetle ogrebotine po plafonu, kao da se neka životinja za život borila kada Veliko jezero nadođe u hladnim mjesecima.
Čudno je da u istoj pećini, na istom plafonu, na tako maloj udaljenosti, smjenjuje se smeđa boja sa bijelim tačakama, bijeli kristal, smeđo-crne šare, miješaju se boje, slijevaju niz zidove. Spektakl.
Stižete i do ogromnih kada, koje kao da u ovom totalnom mraku neko za čas izbaci pred vas i podmetne pod vaše svjetlo.
Tu su i fascinantna polja špageta stalaktita.
Smjenjuje se nakit raznih boja i oblika.
Čudno je kada u ovom hladnom, mračnom, vlažnom području, na dubini od 2.5 km susretne se samo vas par i ogromne poljane raznolikog nakita sa mnoštvom tajnih hodnika.
Vi ne znate gdje biste prije krenuli. Uvijek vas vuče da idete dalje i dalje, da zavirite u svaki mali hodničić i da vidite šta se u njemu krije.
Zujite glavom u malenom fascinatnom hodniku prepunom raznolikog nakita, čizmama šljapkate po vodi koja se sliva niz pećinu i dođete do kraja. E, tad vam kažu da se sagnete, provučete između stijena, jer iza vas čeka još neki čarobniji svijet.
I kada pomislite da vas više ništa ne može iznenaditi, put vam presječe modro-zeleno kao suza čisto Veliko jezero.
A na njegovom rubu vas čeka čamac. Budete počastvovani.
Na drugi kraj jezera se prevozite čamcem dvoje po dvoje. Lampa obasjava zelenilo jezera, svjetluca odsjaj vode po impozantnom plafonu pećine. Nestvaran nakit je oko vas.
Čuje se samo vaše disanje i bućkanje jezera izazvano čamcem.
Nema veslanja. Prevlačite se preko jezera povlačanjem niz konopac razvučenim niz jezero.
Jedinstveno iskustvo. Vrhunsko. Fascinantno.
Gdje još možete doživjeti nešto slično?!
I nikada vas pećina Vjetrenica ne prestaje iznenađivati.
Osjetili smo i apsolutni mrak. Ugasili smo svi svjetla i ućutali se. Potpuni mrak je. Tišinu razbijaju samo kapljice vode koje uranjaju u malene potočiće. Privilegija je to doživjeti.
Pronađete vi kasnije i gdje je ta smjela voda koja jedina smije prekinuti pećinsku tišinu. Ponudi vam se i da ugasi vašu žeđ. Slobodno se napijte. Svaka tekuća voda u pećini je apsolutno čista, sa naglaskom koja je tekuća.
Priznajte da je nestvaran svijet pećine Vjetrenica.
A sigurno ste mnogo puta prošli magistralnim putem Mostar- Trebinje, a da niste ni bili svjesni da se ona baš tu krije.
Isprljate se vi na ovoj avanturističkoj pustolovini i to baš mnogo. Ali ko za to mari!
Vrijedi, sve u ovom slučaju vrijedi.
Ne možete uvijek samo doći i željeti da doživite ovu avanturu.
Organizuje se samo u ljetnim mjesecima, kada nivo Velikog jezera opadne. Pod vođstvom je iskusnog speleologa.
Unaprijed se rezerviše svoj termin.
Grupe su male, do 10 osoba i svi učesnicji moraju biti punoljetni (žao mi je malci).
Obucite nešto starije, za hladnije uslove (unutar pećine je uvijek oko 11 stepeni).
Od njih dobijete kacigu, prsluk, čizme i lampu. Mada, ne bi bilo loše da ponesete i svoju lampu i dođete u gojzericama, jer se može desiti da im nestane lampi ili da nemaju dovoljan broj odgovarajućih čizama.
Avantura traje oko 3 sata i ono što je najljepše, niko vas ne požuruje, zaista možete da u potpunosti uživate u pećini.
Ali, posjetili vi pećinu Vjetrenica u proljeće, ljeto ili bilo koje drugo godišnje doba, obavezno svratite u Biospeleološki muzej Vjetrenica. Slušali smo priče o životinjskom svijetu koji je zabilježen u pećini Vjetrenica, o istraživačkom radu u njoj u proteklom periodu, životu na Popovu polju nekad i sad, mnogo toga o rijeci Trebišnjici, jedinim na svijetu mlinovima na ponornici, ribi gaovici… i puno toga što nismo znali, niti uspjeli pročitati.
Vjerujem da smo vas zaintrigirali našom pričom za pećinu Vjetrenicu. Vjerujte da ćete mnogo više uživati kada lično zavirite u njene dvore.
Mi ne bismo bili mi, kada vam ne bismo dali mnoštvo korisnih informacija:
- Dužina istraženog dijela pećine je 7013 m;
- Pećina se nalazi na području Opštine Ravno, a ulaz u nju je na rubu Popovog polja. Oznake za pećinu Vjetrenicu su vidljive i iz pravca Trebinja i iz pravca Mostara;
- Obujte neklizajuću obuću;
- Unutrašnja temperatura uvijek iznosi 11ﹾC bez obzira na vanjsku temperaturu;
- Pogledajte vrijeme i raspored ulaska, ulazi se na puni sat i obilazak traje od 40-60 minuta;
- Cijene ulaznica provjerite na zvaničnom sajtu https://www.vjetrenica.ba/hr/vodic/cjenik-posjeta
- Podzemna avantura – Veliko jezero je duga 1300 m u jednom pravcu, maksimalno je za 10 osoba, 3 u jednom čamcu i cijena je 80 KM/osobi.
Na 300 m od ulaza u pećinu Vjetrenicu, obavezno posjetite manastir Zavala, manastir u kome se zamonašio Sveti Vasilije Ostroški.
Na samo 40-ak kilometara od pećine Vjetrenica je prekrasno Trebinje, ne postoji opravdanje da ga ne posjetite, mi mu se iznova i iznova vraćamo. Sve potrebne informacije pronađite u našoj priči Trebinje – vječito nadahnuće putnika.