Okusi Istanbul

Cica
Sta jesti u Istanbulu - mezze

Turska kuhinja se smatra jednom od tri glavne svjetske kuhinje. Zamislite kako se onda gurmani osjećaju u Istanbulu. I teško i jednostavno je pitanje „šta jesti u Istanbulu“.

Turci u svojoj kuhinji koriste mnoštvo prirodnih sastojaka koja kombinuju u raznolika jela. Ukus i arome su im specifične i sva čula vam reaguju na njih. Iako će vam se neka jela učiniti poznatim, ipak su u Istanbulu drugačija, baš zbog njihovih aroma.

Turska baklava

Usled širenja Osmanlijskog carstva, nacionalna jela turske su se prenosila na prostore Evrope, Azije, Bliskog Istoka i Afrike. Ona je dominirala drugim područjima, ali je preuzimala i specifičnosti mediteranske i kontinentalne kuhinje. Još jedan razlog zašto je u samom vrhu svjetskih kuhinja. Možete sve pronaći na turskim trpezama.

Šta jesti u Istanbulu

Gastronomija je još jedan od presudnih razloga zašto posjetiti Istanbul. Nudimo vam pojedinosti o 25 turskih tradicionalnih jela kroz koja ćete bolje upoznati i doživjeti prestonicu Turske.

Neizostavni dio svake istanbulske trpeze su tradicionalna pića Turske. Nismo ni njih zaboravili.

Mezze

Mezze, zvuči poznato. Ukorijenjena riječ i kod nas.

Mezze je širok spektar malih porcija jela koja se služe prije glavnog jela i na osnovu kog možete upoznati raznolikost turske kuhinje.

Vjerujete li nam da smo toliko uživali u mezzi da nismo mogli glavno jelo ni probati. Više malih ukusnih porcija vas može baš dobro zasititi. O bogatstvu ukusa ne moramo ni govoriti.

U restoranima će vas konobar dočekati sa raznolikim izborom mezze u želji da izaberete šta vam se dopada. Nerijetko će biti izložena i na samom ulazu u restoran.

Sta jesti u Istanbulu - mezze

Kao mezza često se poslužuje: tarama salata (salata od riblje ikre), tzatziki salata (jelo od jogurta pomiješanog s krastavcima, bijelim lukom, soli, maslinovim uljem i raznim začinskim biljem), japrak (sarmice od lišća vinove loze), kahvaltilik sos (namaz od paradajza, kikirikija, bijelog luka i ljute papričice), dolma (paprike punjene pirinčem), burek, arnavut cigeri (kockice pržene džigerice), čobanska salata (paradajz, krastavac, peršun, crni luk preliveni maslinovim uljem i limunovim sokom), pide, hljeb i mnogo drugih raznovrsnih jela.

Turske bazlame (šuplje mekane lepinje)

Turske bazlame je najlakše opisati kao naduvane šuplje mekane lepinje koje se peku na tavi ili roštilju.

Tople su idealne uz mezze, čorbe ili glavna jela. Iskreno, uz sva jela se slažu.

Ni sami ne znamo koliko smo ih pojeli samo uz mezze. Vrhunske su. Moraju se probati.

Balik ekmek

Balik ekmek je u našim redovima zauzeo počasno prvo mjesto što se tiče hrane u Istanbulu. Malci su ga mogli jesti sve vrijeme.

Balik ekmek je sendvič od ribe koji predstavlja jedno od najpopularnijih fast food jela u Istanbulu. Najviše ga možete pronaći oko Galata mosta.

Pecaroši, odmah nakon hvatanja ribe, prosleđuju je restoranima ili uličnim prodavcima. Peče se na roštilju i u toku pečenja čisti od kostiju.

Služi se u kifli ili tankom razvučenom tijestu (sličnom tortilji) i uz povrće imate savršen obrok.

Smjestite se na jednu od klupa uz Bosfor i cijeli svijet je vaš.

Gozleme

Gozleme je jelo koje morate probati dok ste u Turskoj. Jedno od jela koje se visoko kotira na spisku „šta jesti u Istanbulu“.

Na skoro svakom uglu ćete biti svjedoci domaćica koje prave gozleme u izlogu restorana ili na uličnim tezgama.

U pitanju je tanko razvučeno tijesto koje se puni najčešće sirom i zeljem, ali postoje kombinacije i sa mesom, krompirom i drugim nadjevima.

Peče se na ploči poput palačinki.

Doner kebab

Doner kebab je jedno od najpoznatijih fast food jela u Istanbulu. Svima iz BiH već dobro poznat.

Komadi jagnjetine se naslažu na štap koji se okreće i pri tome se meso peče. Pečeno meso se skida sloj po sloj nožem i to u vrlo tankim trakicama. Kao takvo se servira u lepinji sa povrćem po želji.

Sve češće se peče i piletina na štapu.

Kumpir

Nije greška u pisanju. Nije krompir, nego kumpir. Po meni bi najispravniji naziv bio džinovski krompir.

Krompir pečen u kori se reže na pola ili zasiječe. Vruća unutrašnjost se izmiješa sa maslacem i sirom. Izaberete dodatke kojim ćete upotpuniti istanbulski street food (razno povrće, namazi, ruska salata ili druge varijante). Prava bomba ukusa.

Bukvalno je za svačiji ukus. Sigurni smo da će vam se svidjeti.

Kumpir - street food u Istanbulu

Simit

Šta jesti u Istanbulu usput? Simit! Svuda i uvijek dostupan, širom Istanbula.

Simit se najbolje može objasniti kao peretak posut susamom.

Kupiti ga možete na svakom koraku. Odličan nam je kao usputna užina, ali se savršeno uklapa i uz doručak.

Simit - sta jesti u Istanbulu

Ayran

Ayran nam se najviše slaže uz priču o simitu. Savršena su kombinacija.

Mnogi ga poistovjećuju sa jogurtom, ali ipak ima specifičan ukus.

Ayran je hladni mliječni napitak koji se sastoji od vode, jogurta i soli. Pripremite se da je mnogo slaniji od našeg jogurta.

Moramo navesti i da ukoliko zatražite jogurt u Istanbulu, dobićete mliječni napitak najsličniji našoj pavlaci. Našem jogurtu je najsličniji ayran.

Kokorec

Kokorec je jelo koje bi se svidjelo sigurno svima ukoliko ne biste na početku znali od čega se pravi. Isprobali smo na malcima.

Riječ je o pečenim ovčijim crijevima na štapu, isjeckanim i još jednom proprženim na roštilju, a zatim uz povrće servirani u tankoj lepinji.

Ne možete vjerovati koliko je ukusno.

Moramo vam skrenuti pažnju da je riječ o pikantnom jelu, ali jednom od ljepših u Istanbulu.

Kokorec - ukusna hrana u Istanbulu

Pide i lahmacun (turska pica)

Pide i lahmacun su poznati kao turske pice. „Street food“ koji se mora naći na spisku „šta jesti u Istanbulu“.

Pide je tanko razvučeno tijesto u obliku čamca sa različitom vrstom nadjeva (sir, mljeveno ili sjeckano meso, zelje, krompir, kobasice).

Lahmacun se od pidea razlikuje po tome što je okruglog oblika i odozgo se obično stavlja goveđe ili jagnjeće meso.

Budite pažljivi ako ne volite pikantna jela. U nadjev se često stavlja biber ili ljuta papričica. Naglasite ako ne želite ništa ljuto.

Pide - fast food u Istanbulu

Burek

Burek je svima dobro poznato jelo sa ovih prostora i vjerujemo jedno od omiljenih.

Burek je razvučeno tijesto najčešće punjeno mljevenim mesom ili sirom. Uz to postoje i varijante sa krompirom, zeljem, pica nadjevima…

U Turskoj, pored punjenja, postoje razlike i u motanju. Vidjećete „cigaret burek“ (burek u obliku cigareta), u obliku polumjeseca koji se prži na ulju, „vodeni burek“ (reda se u okrugloj tepsiji i siječe na četvrtine) i burek poredan u četrtastoj tepsiji i sječen na kvadratiće.

Jogurt čorba

Često jelo u turskoj kuhinji je jogurt čorba. Dostupna je u svim restoranima. Obavezna na spisku „šta jesti u Istanbulu“.

Izvorni naziv je Yogurt Corbasi, pa će vas razumjeti kad kažete da želite jogurt čorbu.

Sastoji se od jogurta, nane, peršuna, špinata, riže, a često i slanutka. Mi smo je uvijek jeli kao toplo predjelo, mada se služi i kao hladna.

Jogurt je inače čest dodatak jelima. Odličan je u kombinacija sa začinima, uz glavna jela, a upotrebljavaju ga i u kolačima i u tijestima.

Jogurt čorba - Šta jesti u Istanbulu

Manti

Manti su slične kulacima (klepama) koji su zastupljeni u Bosni i Hercegovini. Mogli bi se uporediti i sa raviolama, ali razlike ipak postoje.

U pitanju je kuvano tijesto punjeno mljevenim mesom i lukom. Poprilično je začinjeno biberom i soli. Preliva se jogurtom i kuvanim umakom od paradajza.

Manti - tradicionalno jelo u Turskoj

Za razliku od BiH, možete ga pronaći u mnogim restoranima, pa i tržnim centrima.

Pilaf

Pilaf je jelo koje je na prostorima BiH poznato kao pilav.

Predstavlja rižu kuvanu u temeljcu uz dodatke patlidžana, graška, slanutka, jagnjetine, piletine ili junetine. Uočićete mnoge varijante pilafa u ugostiteljskim objektima, ali im je osnova ista.

Kofte

Kofte se poistovjećuju sa našim ćuftama. U pitanju su kuglice od mljevenog mesa napravljene od junetine ili teletine, pomiješane sa lukom i raznim začinima. Mogu da se prže, kuvaju, peku ili spremaju na grilu. Smatra se da u Turskoj ima 300 vrsta kofti.

Često je jelo na meniju u restoranima.

Kofte - gastronomija Turske

Icli kofte

Icli kofte su pržene kuglice punjene mljevenim mesom i orasima ili pistacijama, obavijene hrskavom koricom napravljenom od bulgura, krompira i začina. Okolo hrskave, a unutra mekane sa eksplozijom ukusa. Najsličnije su pancerotama. Jedan od nepogrešivih izbora sa spiska „šta jesti u Istanbulu“.

Služe se kao vruće predjelo.

Ako niste ljubitelj pikantnih jela, prvo pitajte da li su mnogo začinjene.

Japrak

Japrak je kuvano jelo koje podrazumijeva mljeveno meso pomiješano sa rižom i kao takvo umotano u listove vinove loze.

Svima sa područja Hercegovine vrlo dobro poznato jelo.

Japrak - šta jesti u Istanbul

Slanutak

Slanutak je uobičajen u svim zemljama islamskog svijeta. Hranljiva je, ukusna i vrlo zdrava namirnica.

Vrlo često se može pronaći u turskim jelima, što ste mogli primijetiti ako ste pažljivo čitali prethodni tekst. Slanutak se najčešće kuva, ali u turskoj kuhinji se služi i kao predjelo, čorba, glavno jelo i kao dodatak dezertima.

Turci ga zovu „nohut“ i oni su ga donijeli u Evropu iz Azije.

Uživali smo u njegovom ukusu kroz više jela.

Morali smo ga probati i kao varivo, jer se na taj način rijetko gdje sprema u restoranima na našim prostorima.

Baklava

Prva asocijacija velikom broju ljudi kada spomenete Tursku je upravo baklava. Neprevaziđen dezert.

Ti tanki, sočni poredani listići bogato nadjeveni orasima, bademima, pistaćima, čokoladom, lješnacima, se sami tope u ustima.

Nemaju žestinu, već nevjerovatnu punoću ukusa. Turci kažu da je tajna dobre baklave u puteru i da prava baklava mora imati 40 listića. Dobar majstor baklave mora se usavršavati 7-10 godina. Sad shvatate o kakvoj predanosti se radi i zašto su u Turskoj baklave posebne.

Isprobati ih možete na svakom koraku. Najpoznatija mjesta su svakako Hafiz Mustafa 1864 i Karakoy Gulluoglu. Često su puni do poslednjeg mjesta, ali baklavu možete kupiti i ponijeti. Pakovanja se vakumiraju, pa je vrlo jednostavno ih ponijeti i kao suvenir. Obradujte još nekoga, šteta da i drugi ne uživaju u neprikosnovenom ukusu.

Baklava - turska delicija

Rahatlokum (prijatan zalogaj)

Istanbul je kolijevka rahatlokuma. Osmislio ga je sultanov slastičar u Topkapi palati. Više o njoj pročitajte u priči Riznica spektakularnih lokacija (Istanbul).

Rahatlokum nam nije nepoznanica, ali je u Istanbulu zaista poseban.

Pravi se od šećera, ružine vodice, želatina, ekstrakta likera mastike sa različitim dodacima: kokos, pistaći, čokolada, bademi, oras, šafran, različito voće… Savršena turska delicija, prosto savršena.

Rahatlokum u Istanbulu

Konzumirali smo ga i u Kapali čaršiji i u Egipatskom bazaru, te u jednoj od najpoznatijih slastičarni Hafiz Mustafa 1864. Nema greške.

Toliko je dobar da smo morali više pakovanja ponijeti kao suvenir.

Dondurma (sladoled)

Dondurma je poslastica najsličnija sladoledu. Vizuelno gledano, razlika je u detaljima, ali što se tiče ukusa, potpuno je drugačiji.

Posebnost je u tome što vas od dondurme neće zaboliti grlo, jer se ne pravi od vode i ne sadrži led. To je u suštini hladni dezert.

Dva sastojka specifična za dondurmu su salep i mastika (aromatična smola). Salep ga čini kremastim, a mastika gumenastim. Drugi naziv mastike je „arapska guma“. Sadrži je i rahatlokum.

Potpuno je drugačiji od svih sladoleda koje smo probali. Izvrstan je.

Djeca posebno uživaju u „predstavi“ prodavaca prilikom prodaje dondurme. Turci su definitivno uvijek spremni za zabavu.

Ekmek kadayifi

Ekmek kadayifi je česta poslastica u Turskoj. Nalazite je i u skupim restoranima i običnim kafeterijama, ali i u kućnoj izradi. Porijeklo vodi još od Osmanlijskog carstva.

Najlakše bi se mogao objasniti kao hljeb (slojevi dvopeka) natopljen vrlo slatkim sirupom i preliven kajmakom (glatkom, žutom, gustom kremom blagog ukusa).

Ekmek kadayifi - turski dezert

Lokma

Lokma je izrazito sladak dezert koji je najsličniji mini krofnicama.

U pitanju su kuglice od tijesta pržene u ulju, prelivene zaslaćenim sirupom i ponekad narendanom limunovom koricom.

Kunefe

Kunefe je poslastica koja se pravi od rezanaca za kadaif i mladog kozijeg sira, te preliva šerbetom (šećernim sirupom).

Prepoznaćete ga po plehanim tanjirima u kojima se zapeče i topao služi.

Ako ga još prekriju narendanim pistaćima, dobijete savršen desert.

Puding

U Turskoj je puding dezert koji je vijekovima prisutan u kuhinji.

Jedan od poznatijih pudinga je sa rižom. Još kada ga izaberete zapečenog u rerni, pa na vrhu dobijete zlatnu slatku pokožicu, onda ćete shvatiti da i između pudinga ima velike razlike.

Nemojte se čuditi ni ako uočite desert koji kombinuje puding i pileće bijele grudi. U pitanju je vrlo popularan puding nazvan “tavuk gogusu” (pileća dijeta).

Turska kafa

Kao prave kafedžije, srećni smo uživali u ukusima turske kafe širom Istanbula. Iako njima nije najčešće piće, dostupna je na svakom koraku.

Pili smo je kuvanu na pijesku, žaru, peći na drva uz sam Bosfor, pa do otmenijih ugostiteljskih objekata. Nećete pogriješiti gdje god da je pijete.

Turska kafa u Istanbulu

Turski čaj

Najpoznatije piće u Turskoj je čaj i to crni. Služi se u malim staklenim čašama u obliku lale. Možda će vam biti jačeg ukusa od onog na koji ste navikli. Nama nije smetalo. Sa uživanjem smo ga pili, pa čak i malci.

Dostupan je na svim mjestima. Odličan izbor za predah. Ako ste u dobrom društvu, sa nevjerovatnim pogledom, ništa vam drugo ni ne treba.

Salep

Salep je topli, slatki, mliječni napitak koji se pravi od sušenog korijena divlje orhideje.

Najčešće se konzumira za vrijeme hladnijih mjeseci. Mi smo ga uspjeli pronaći i u aprilu i prijao nam je, naročito za vrijeme hladnih kišnih dana.

Na bazarima možete kupiti smjesu za pravljenje salepa, ali pazite, njen uvoz u BiH je strogo zabranjen. Raspitajte se oko uvoza u vašu zemlju prije nego što ga ponesete kući kao suvenir.

Voćni sokovi

Turci su poznati uzgajivači voća.

U Istanbulu nas je posebno oduševilo što širom grada, za malo novca, možemo dobiti 100% prirodan sok bez dodatka vode i šećera.

Pred vama cijede voće na mašini i nema dvojbe da ste dobili isključivo cijeđeno voće. Odličan napitak za osvježenje nakon dugih šetnji po gradu.

Restorani sa samoposluživanjem

Ukoliko želite da probate više tradicionalnih turskih jela, za malo novca, restorani sa samoposluživanjem su odličan izbor.

Najjeftiniji ručak smo probali baš u jednom od njih u naselju Fatih. Od čorbe, do kolača, sve ukusno i za simboličnu sumu novca.

Osnova turske kuhinje je u kvalitetnim namirnica. Sve sami proizvode i gotovo ništa ne uvoze iz drugih zemalja.

Ako ste pažljivo čitali, shvatili ste da ćete od mesa moći da birate govedinu, teletinu, jagnjetinu i piletinu. Svinjsko meso nije dostupno.

Ne morate posjećivate skupe restorane da biste doživjeli okuse Istanbula. Većina hrane je “street food”.

Mi smo zaista uživali. Posebno nas je oduševilo što je hrana cjenovno mnogo pristupačnija nego na našem području, Nema razloga da ne isprobate baš sve.

Sada kada znate šta jesti u Istanbulu, koje znamenitosti pogledati, važno je da se na jednostavan način organizujete. Sve pojedinosti pročitajte u “Kako samostalno u Istanbul?”.

obavezno pogledajte

2 komentara

Jelena Miletic 03/03/2023 - 09:26

Uzivala sam u vasem opisu. Procitala sam sve vase blogove o Istanbulu i zaista na odlican nacin opisujete sta treba posetiti, probati i na koji nacin se snaci. Posebno mi se svidja sto idete korak po korak kada je u pitanju koriscenje Istanbulcard-a i sto dajete uputstva koje znamenitosti posetiti na osnovu lokacije, da bi se sto vise stvari obislo. Pozdrav iz Nisa.

Odgovorite
Cica 03/03/2023 - 16:38

Mnogo hvala Jelena što ste izdvojili vrijeme i javili nam se. Mnogo nas raduju ovakve informacije. Baš nam bude drago kada naše izdvojeno vrijeme i naš trud urode plodom. Nadam se da ćete i ubuduće na našem sajtu i profilima na društvenim mrežama pronaći još mnogo inspiracija i korisnih informacija za laganu organizaciju. Pozdrav za Niš

Odgovorite

Ostavite komentar