Martinje u Kutjevu je definitivno najveselija planinarska akcija na kojoj smo bili, a vjerujem na kojoj ćemo i biti.
Zamislite kako izgleda kada na jednom mjestu skupite vesele planinare svih uzrasta, dobra vina, Slavonce sa neprikosnovenim smislom za humor, bogatu slasnu slavonsku trpezu, prekrasne predjele za planinarenje, nepregledna polja vinograda, neke od najboljih vinarija Hrvatske i uživo muziku koja po cijeli dan uveseljava sve prisutne na trgu.
Savršenstvo.
Martinje u Kutjevu nije megalomanska manifestacija sa hordama ljudi, prepuna šunda, vrteški, vašara, tričeraja i plastike.
To je tako umjerena, opuštajuća, vesela manifestacija za sve generacije, za sve ljubitelje planinarenja, prirode, dobre muzike, pjesme i igre i naravno čaše dobrog vina.
Sadržaja toliko ima da vam dan u neznanju prođe, a ničega nema previše.
Sve se odvija umjereno, polako, nižu se događanja jedna za drugim bez ikakve žurbe, tenzija, a nižu se tako spontano, skladno.
Malo šetate kroz prekrasnu šumu predanu jesenjim bojama, pa kroz vinograde, pa pijuckate koju čašu dobrog vina, pjevate, igrate, prepustite se vragolastim šalama Slavonaca i njihovoj bogatoj trpezi.
Obilazite vi i vinske podrume, pa i tu se mora degustirati vino.
Na sve strane domaći proizvodi koje jednostavno morate probati, pa povorka fijakera. Ma toliko toga lijepog. Svega što prouzrokuje zadovoljstvo i smijeh, ali daje zaista onaj istinski gušt.
Pa da krenemo redom.
Martinje u Kutjevu traje 2 dana. Prvi dan je dan otvorenih podruma vina, dok je drugi dan centralni dan zbivanja.
Po dolasku vas dočeka slavonski doručak, u znak dobrodošlice. Otvorite paketić i možete odmah da se onesvijestite.
Domaći čvarci, sir, slanina i švargla. Ko voli i krišku hljeba namazanu masti i alevom paprikom.
A za dezert štrudle!!! Milina.
Onda vas pozivaju na jednu od 3 planinarske staze.
Najkraća od 1h vodi vinskim cestama kutjevačkog vinogorja pa sve do vidikovca.
Srednja je od 3-3,5h, a duža od 4-4,5h. Obje vode kroz vinograde pa do planinarskog doma Mlaka, samo jedna više kroz šumu obilazi.
Ne moramo vam ni govoriti kakav gušt stvara šetnja kroz jesenju šumu kada je ona u najljepšim mogućim bojama.
Staze nisu teške, ako ste iskusni planinar.
Ljepota je vidjeti djecu i iskusnije planinare kako uživaju na stazi. Čas se gube u vinogradu, a čas u šumskom lišću. Prekrasno.
Vratite se na Trg Graševine u Kutjevu i već vas dočeka vesela atmosfera, uživo svirka i razigrani planinari.
Graševina je najrasprostranjenija bijela sorta koja se toliko odomaćila u Hrvatskoj, da je mnogi steučnjaci smatraju autohtonom. Na području Požeško-slavonske županije daje vrhunske rezultate, pa su joj baš zbog toga njoj u čast u Kutjevu posvetili glavni gradski trg.
Sviraju tamburaši, uveseljavaju, pjevaju se tradicionalne vinske pjesme. Degustiraju se mlada vina kutjevačkog vinogorja.
A sve to …. sa bogatom gastro ponudom Slavonije. Sarma, kobasica, gulaš od divljači… Nisam znala da sarma može biti fast food. Slavonci su čudo.
Tu je i sajam domaćih proizvoda. Ručni radovi, domaći sokovi, vrhunska vina, tradicionalne mesne prerađevine, mljevena paprika…
A onda za djecu centar zbivanja.
Povorka fijakera. Konji nakićeni. Ljudi u tradicionalnoj nošnji sa čašom vina u ruci i dobrom pjesmom vesele cijelo Kutjevo. Da se naježiš.
Blagoslovilo se mlado vino ispred crkve, a onda je došao i vinski kardinal koji je obavio drevni običaj krštenja mošta u mlado vino.
Mnogo veseo ovaj kardinal. Prepun je dobrih pošalica, ali i dobre pjesme. Moramo priznati i da mnogo dobro pjeva.
Ismijali smo se njegovim dogodovštinama. Da li je do njegovog dobrog humora ili je vino odradilo svoje, ne znamo.
Manifestacija Martinja se tradicionalno obavlja već više stotina godina i tom prilikom se krsti mošt u mlado vino, a od tog dana se pije i uživa u mladom vinu.
Legenda kaže kako je nekadašnji rimski legionar i biskup iz 4. vijeka, Sveti Martin bio veliki ljubitelj vina, ali čak toliki ljubitelj da je uveo ceremoniju krštenja vina, koja se vrlo rado i istrajno njeguje u Slavoniji.
Prema iskustvu vinogradara i vinara, vrenje se najčešće završava u novembru pa se i šaljiva ceremonija krštenja obavlja baš u tom periodu.
Ceremonija počinje dolaskom vinskog kardinala i njegova dva pomoćnika, vinska biskupa. Dolaze sa pjesmom: “Jer onaj koji pije umriće, koji ne pije, taj će i prije”. Već vam se počnu sviđati.
Na pozornicu dolazi i kum. Neko od gostiju ko je zaslužio ovu prestižnu ulogu.
Kardinal se obraća moštu i kudi ga što se druži sa vodom. Kum je tu da se u ime mošta izvine na svojim postupcima i obeća da će se popraviti.
Ali da čujete samo sa koliko humora je cijela ceremonija protkana. Teško je to opisati.
Nakon ceremonije nastavilo se sa pjesmom uz tamburice. Zaplesao je cijeli trg. Milina za tijelo i dušu.
A onda se moralo poći i u obilazak vinarija. Mi smo izabrali podrum vinarije Kutjevo, najstariji vinski podrum u Hrvatskoj.
Kakva smo tu vina probali i šta smo sve tu naučili.
Kupili ulaznice, dobili torbicu za čašu oko vrata u njoj čašu za degustaciju vina. Divan suvenir.
Uvodi nas stručni vodič i enolog. Sve vrijeme kroz obilazak podruma upoznaje nas sa istorijom, detaljima podruma i sortama vina.
Ulazite u srce same proizvodnje.
Kutjevački podrum je izgrađen još 1232. godine. Izgradili ga redovnici, Cisterciti, sveštenički red nastao u francuskoj Burgundiji, koji su i započeli vinogradarsku proizvodnju.
Definitivno je najstariji vinski podrum u Hrvatskoj. Mnogo je informacija kojima nas bombarduju, a kojim nam daju do znanju da su u mnogo čemu broj 1 u Hrvatskoj.
Kao prvo, najstariji su vinski podrum, kao drugo, najveći su izvoznici vina, a kao treće, čuvari i vlasnici su najveće drvene bačve kapaciteta čak 53.520 litara.
Treba li da napominjem i da su jedni od proizvođača najkvalitetnijih vina.
Provode vas kroz proizvodni dio, upoznaju sa informacijama o samoj proizvodnji. Mi smo se divili, kako brojkama proizvodnje, tako i kvalitetu vina koji kroz dugi niz godina održavaju.
Ulazite u stari dio podruma, jedan od najstarijih u jugoistočnoj Evropi.
Poredane drvene bačve, autentičan ambijent, miris vina, stidno svjetlo, lavirint od prolaza, zidani lukovi od cigle koji dopunjuju priču, i vi već dobijete nagovještaj da ste na idealnom mjestu za degustaciju vrhunskih vina.
Na nekim bačvama rezbarije koje upotpunjuju priču o istoriji podruma. Predočena vam je istorija od doba cistercita, isusovaca, pa sve do porodice Turković.
Čas vam pričaju o istoriji, čas vas upoznaju sa kvalitetnim vinima.
Imate čast dok traje Martinje u Kutjevo da isprobate mlado vino, a ono se pije samo do Božića.
Obuzelo nas je i vino ledenih berbi, tako da nemojte u ovom periodu brati grožđe iz vinograda, ostavljeno je za ledenu berbu. Naučismo mnogo toga, priznajemo.
Nizala su se vina, mi postajali sve veseliji. I zapjevalo se u podrumu.
Kako rekoše vodiči, bijelo je za veselje i smijeh, a crno za grijeh.
Dovede nas crno vino i do još jedne zanimljive priče za Kutjevački podrum, legende vezane za Mariju Tereziju i baruna Franje Trenka.
Centar legende je bio baš naš degustacijski sto. Naime, prema legendi carica Marija Terezija i barun Franjo Trenk su bili ljubavnici. Zatvorili su se u Kutjevački podrum i iz njega nisu izlazili 7 dana.
Iznad stola na luku su zabilježene 72 recke, a sto je dobio udubljenje. Hm, pretpostavite šta je uzrok, a cijelu priču saznajte u Kutjevačkom podrumu.
Zato sad neka vina podruma Kutjeva kao svoju oznaku imaju recke. U pitanju je crno vino. Sad sve znate zašto.
Prema legendi, ako stavite ruku na sto i zaželite želju, ispuniće se. Želja mora biti strastvena. Mi zamislili!!!
Moramo samo naglasiti da tokom boravka u Kutjevačkom podrumu, raspoloženje u grupi je vidno raslo. Morate ga posjetiti.
Za kraj nam je ostalo da se iznova uvjerimo da je Kutjevački podrum po još nečemu broj 1 u Hrvatskoj, po najbogatijoj arhivi vina. Vi ćete moći samo da zavirite u posebnu prostoriju sa arhivskim vinima. Ali, priznajemo, nikad ništa slično nismo vidjeli. Unikatno i zanimljivo.
U vrijeme naše posjete ulaznica za odrasle je iznosila 15€, a za djecu 4€, s tim što djeca ne dobijaju torbicu, ni čašu i nemaju degustaciju.
Kutjevački kraj poznat je i po svom dvorcu, parku perivoju i crkvi. Dvorac je bio dio isusovačkog kompleksa koji se sastojao od crkve, rezidencije (današnjeg dvorca) i pomoćnih zgrada i posjeda.
Nastao je na ostacima cistercitske opatije, a izgrađen je u prvoj polovini 18. vijeka.
Obnovljen je 90-ih godina prošlog vijeka i sada je u privatnom vlasništvu. Uočićete ga sigurno, jer privlači svojim izgledom, kao i perivojem oko dvorca koji je zaštićen spomenik vrtne arhitekture.
U njemu se nalazi nekoliko posebno vrijednih vrsta poput stabala ginka, bukve, lipe, aleje kestena, hrasta…
I šta da vam kažemo za Martinje u Kutjevu?
Nikako ga nemojte preskočiti, ali nikako.
Ako volite vesele planinare, dobru čašicu vina i zabavu do besvijesti, uvrstite ga u kalendar za sljedeću godinu, a i mi ćemo vas na njega podsjetiti!
Samo nas zapratite na facebooku i instagramu. Dijelimo još mnogo dobrih ideja za putovanja.
Jedna od vrlo dobrih ideja je posjeta Termi Sveti Martin. Šta vas u njima i njihovoj okolini očekuje, pročitajte u našoj priči Terme Sveti Martin u jesenjem ruhu (mnogo više od termi).