Da bi vam putovanje u Veneciju bilo što lakše, a užitak što veći, napisali smo vam kako izgleda samostalna organizacija putovanja u Veneciju. Pišemo vam sve od smještaja, izbora prevoza, snalaženja po gradu, sitnih, ali bitnih detalja, kao i šta i gdje smo isprobali od specijaliteta, a da nismo bankrotirali.
Mnoštvo je korisnih informacija iz iskustva.

Pri samom planiranju posjete Venecije, može vas u prvi mah prepasti nenormalna gužva u samom gradu. I da, jeste velika gužva, to niko ne spori. Iako u gradu po popisu živi 280.000 stanovnika, a zaista samo 60.000, više miliona turista svaki dan boravi u Veneciji.
S obzirom da je riječ o jednom od najpopularnijih svjetskih gradova, možete očekivati i veće cijene, ali mi vam dajemo savjete kako da uživate u čarima Venecije, a da napravite najbolji balans između potrošenog novca i užitka.
Kako je organizovan grad?
Poželjno je znati da je Venecija podijeljena na 6 distrikta, kvartova, poznatih kao sestieri. Svaki od njih ima svoje specifične karakteristike.
Kvart San Marco je centralni, područje imućnih, centar zbivanja i prikazavanja moći Mletačke Republike.

Sa druge strane mosta Rialto, gdje je Riblja pijaca, je San Polo, kvart zanatlija.
Ako se uputite iz San Marca, preko mosta Academy, stižete u Dorsoduro, kvart sa prestižnim muzejima, radionicama gondola, veselim trgovima i crkvom Santa Maria della Salute.
Oko ovih kvartova se redaju Santa Croce, Castello i Cannaregio, kvart jevrejskog geta.

Ako se pitate kako se snalaziti po gradu, nema potrebe da brinete oko glavnih znamenitosti. Sve najpoznatije znamenitosti Venecije su vam prikazane na putokazima.
Nije loše koristiti ni Google map za neke specifične lokacije.
I nemojte se sami sebi smijati ako se budete vodili instinktom, pa se zaustavite u slijepoj ulici i nemate kuda dalje. Niste jedini. Više puta nam se to desilo, ali to je ljepota lutanja i istraživanja grada. Ako ništa drugo, bar prouzrokuje smijeh u ekipici.

Ponekad je uža ulica bolji izbor.
Smještaj u Veneciji
Samostalna organizacija posjete Venecije započinje odabirom smještaja. Ponuda u Veneciji je zaista raznolika, a najviše zavisi od vašeg budžeta.
Pričaćemo o tri tipa smještaja: na ostrvskom dijelu Venecije, u Lido di Jesolo i na kopnenom dijelu u Mestreu.

Najljepši je ugođaj smjestiti se na ostrvskom dijelu Venecije i uživati u prekrasnim pogledima na kanal, mostove, impresivne znamenitosti Venecije. Sve vam je na dohvat ruke. Možete da je doživite kad ja naljepša, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima kada većina turista napusti grad. Mogu samo da zamislim kakav gušt pruža jutarnja kafa na terasici. Ali, za takav gušt ćete morati najviše i da platite.
I nemojte u tom slučaju planirati iznos samo za smještaj. Često hoteli i apartmani nisu pješke dostupni, nego ćete morati angažovati vodeni taksi ili gondole da vas dovezu do smještaja.
Ako ne boravite u ekskluzivnom hotelu, možete računati i da ćete imati manje sobe, nerijetko i sa vlagom. Jer, imajte u vidu da je Venecija prostorna ograničena i leži na vodi, a stambeni objekti su napravljeni prije mnogo godina.

Sljedeća, povoljnija varijanta je smještaj na ostrvu Lido di Jesolo.
Svakako su hoteli i apartmani povoljniji. Smještaj je moderniji, prostraniji, noviji. Prekrasne su večernje šetnje uz plaže sa bijelim pijeskom.
Jedino je problem što do dijela Venecije sa najpoznatijim znamenitostima morate se voziti vaporettom i vožnja zna da potraje.
Naš izbor je bio Mestre. Finansijski najpovoljnija varijanta i najlakše dostupan ako dolazite iz pravca Trsta. Bitno je samo u ovom slučaju pronaći smještaj u blizini željezničke i autobuske stanice.
Od Mestra do ostrvskog dijela Venecije se vozom stiže veoma brzo i lako. Voz saobraća vrlo često, svakih par minuta, a vožnja traje od 5-10 minuta. U vrijeme naše posjete, cijena karte u jednom pravcu za odrasle je 1,5 evro.
Instalirajte app Trenitalia za vozove ukoliko želite da pratite red vožnje ili koristite druge prednosti aplikacije. Karte se mogu kupiti online, ali i na samouslužnim mašinama za karte na stanici (obavezno čekirajte karte na uređajima na peronu).
Takođe su i parkinzi povoljniji u Mestreu i pod video nadzorom su. Mi smo plaćali parking 14 evra/24h.
Još jedna prednost boravka u Mestreu su povoljniji marketi. Mi smo kupovinu obavljali u marketu Ali. Ima i gotova jela u ponudi. Imajte na umu da ne radi nedjeljom.
Ako volite hostele, mi vam preporučujemo Anda Venice hostel. To je bio naš izbor. Imaju i porodične sobe.
Mana boravka u Mestreu je što nemate baš gdje uveče prošetati i što se svaki dan morate voziti vozom.
Gdje se parkirati u Veneciji
Sigurno već znate da u samom gradu, ostrvskom dijelu Venecije nema automobila. Umjesto puteva, tu su kanali. Zabranjeni su i bicikli, roleri i skateboardi.
Prema tome, negdje morate parkirati vašeg motornog ljubimca. Dajemo još jedan odgovor kad je u pitanju samostalna organizacija putovanja u Veneciju.
Neki se odlučuju da auto parkiraju u Mestreu. Baš zbog onih razloga koje smo već naveli. Jeftiniji je. Mestre je odlično povezan sa ostrvskim dijelom. Karte vozova su jeftine. Vozovi brzi i učestali.
Ako želite da se parkirate baš na ostrvskom dijelu Venecije, onda neka vaš izbor bude Park 280. Nalazi se sa desne strane, kada se uputite iz Mestrea i pređete most Ponte della Liberta. Cijena parkinga je 22 evra/24h.
Ujedno, riječ je o Piazzale Roma, gdje se nalaze glavna željeznička stanica, glavno čvorište vaporetta (javnog vodenog prevoza) i terminali za krstarenje.
Prevoz u Veneciji
Samostalna organizacija putovanja u Veneciju ne može proći bez priče o prevozu.
Kao što smo već govorili, kretanje kroz Veneciju je pješke ili brodom, nikako autom.
Naravno da je najljepše pješke istražiti Veneciju i ovu avanturu bismo vam od srca preporučili. Jedan dan uzmite samo da pješke obilazite znamenitosti.
Međutim, ponekad je nemoguće sve željeno postići samo pješke. U tom slučaju koristite prevoz, vožnju kanalima.

U Veneciji postoje 3 vrste prevoza kanalima: vaporetto (javni gradski prevoz Venecije – vodeni autobus), traghetto (gondola za siromašne) i vodeni taksi.
Vaporetto je javni gradski prevoz koji vozi po dnevnom rasporedu i utvrđenim linijama u Veneciji i obližnjim ostrvima kao što su Lido, Murano, Burano, San Giorgio Maggiore…
Mapu linija pogledajte na zvaničnom sajtu preduzeća ACTV.
Imajte u vidu da su cijene prevoza vaporettom skupe i da je najbolje kombinovati sve vožnje koje trebate u jednom danu, te kupiti dnevnu kartu ili ako ste 3 dana u Veneciji kao mi, kombinovati jedan dan pješke, a za 2 dana kupiti dvodnevnu kartu i tada se voziti do ostrva Murana, Burana, San Giorgio Maggiore, Kanalom Grande…
Za lakše snalaženje po gradu dajemo vam i turističku mapu grada Venecije sa glavnim vaporettom linijama.

Karte za vaporetto možete kupiti na Venezia Unice prodajnim mjestima, kod ovlaštenih prodavaca, automatskim mašinama za prodaju karata, AVM Venezia app, online na www.veneziaunica.it.
U vrijeme naše posjete regularna vaporetto karta koja važi 75 minuta je bila 9,5 evra, dnevna 25 evra, a za 2 dana 35 evra.
Nemojte zaboraviti čekirati kartu pri ulasku u vaporetto!
Tragetti su tradicionalno prevozno sredstvo stanovnika Venecije koji žele preći Canale Grande. Nemaju definisan red prevoza, voze po potrebi. I da znate da ih u vrijeme ručka ne možete uloviti. Ne pitajte kako znamo.

Tragette još zovu i gondolom za siromašne. Super je fora ako se nećete voziti gondolom, a voljeli biste bar približno iskusiti kako to izgleda.
Cijena vožnje tragettom u vrijeme naše posjete je bila 2 evra.
Vodeni taksi je svakako najekskluzivniji i najskuplji vid prevoza. Cijene su minimalno 15 evra, a vožnja Canalom Grande bi vas mogla koštati i od 75-100 evra.
Gdje i šta jesti u Veneciji
Kada ste u samom srcu Venecije, u epicentru zbivanja gdje sve vrvi od znamenitosti Venecije i mnoštva turista gladnih njene ljepote, teško je pronaći mjesto za ručak, a da ne bankrotirate.
Najbitnije je izvući se iz centra, odmaknuti se od Trga Svetog Marka pa makar i samo na 100-200 metara.
Ispred svakog restorana vam je prikazan meni sa cijenama, tako da već unaprijed možete znati šta vas očekuje.
Vođeni predloženom taktikom naišli smo na prekrasan restoran Taverna La Fenice.

Cijene u odnosu na restorane oko samog trga su prihvatljivije, ali i dalje imajte u vidu da ste u jednom od najpopularnijih svjetskih gradova. Ako bismo govorili o iznosu, recimo da su jela oko 20 €.
Ako se pitate šta obavezno probati u Veneciji, predlažemo vam Spaghetti al nero di seppia, pravo venecijansko lokalno jelo, špagete sa sipinim mastilom.

Naravno da smo htjeli da se osjetimo kao lokalci, pa i vama preporučujemo da se osvježite i isprobate venecijansko piće Spritz, piće koje u svom sastavu ima prosecco, pjenušavo vino. Uz njega obavezno dobijete led, krišku narandže i neke grickalice.
Za osvježenje može još jedno piće od prosecca – hugo. Dobro dođu nakon duge šetnje.

Lokalci još preferiju u venecijanskim vinskim barovima “ombra di rosso”, malu čašu crvenog kućnog vina ili “ombra di bianco”, malu čašu kućnog bijelog vina. Za samo 1 ili 2 evra možete isprobati jedno od najboljih vina Veneta.
Ako se pitate “šta obavezno isprobati u Veneciji” i bez čega se ne računa da ste je posjetili, onda je riječ o “cicheti”. Odlični su za “nešto pregristi usput”, kao užina ili laganija večera.
Cicheti su mali zalogaji koji se jedu u bacarima (tradicionalnim konobama Venecije). Jesti cicheti je za lokalno stanovništvo ritual koji se ne smije preskočiti. Jedu se usput, za šankom, rukama ili čačkalicom, naslonjeni na pult i uz neko tradicionalno venecijansko piće.
Cicheti su inače pržene tikvice, pržene lignje, hobotnice, kuvana jaja sa sardinama, bakalar, pržena mocarela ili neka druga varijanta poslužena na malim kriškama hljeba.

Cijena cichetija u vrijeme naše posjete je bila 2 evra.
Gdje jesti cichetti u Veneciji?
Nama preporučiše Corner pub. Iskreno, baš nam je prijalo i uživasmo kao lokalci. Toplo ga i vama preporučujemo.
Uživasmo ovdje i u polpettima, mesnim okruglicama. Još jedno jelo da se osjetimo kao lokalci.

I nastavismo u istom ritmu tradicionalnom ritmu. Malo gelata, malo pizze, pa onda naiđosmo na Pasta to go – Dal Moro’s. Po gužvi ispred shvatismo da je nešto vrlo dobro i da moramo isprobati.
Kakve smo ovdje paste jeli. Savršene. Izbor ukusa koliko vam duša želi. Porcije ogromne, a cijene povoljne (9-10 evra). Jedino je problem što je unutrašnji prostor veoma mali, a u Veneciji je zabranjeno jesti na ulici.

Mali, ali važni savjeti i informacije
Ponekad male, ali važne informacije mogu mnogo da vam olakšaju boravak u nekom gradu ili da vas naprosto pripreme za ono što vas očekuje. Mislim da samostalna organizacija putovanja u Veneciju ne ide bez njih. Pa da krenemo:
Ako putujete sa malom djecom i nosite kolica, imajte u vidu da ćete na mnogim mjestima morati nositi i kolica i dijete;
Javni toaleti su u svakom kvartu, ali ne baš učestali. Vrlo su čisti i usluga korištenja se naplaćuje 1,5 evro. Postoje čak i oznake koje vas upućuju na mjesto gdje se nalazi toalet. Na glavnoj željezničkoj stanici postoji opcija da možete koristiti toalet samo ako kupite nešto u marketu.
Zabranjeno je jesti na ulici i na trgovima. Kazne su vrlo visoke za ovaj čin. Pazite i na bacanje smeća na nepropisnim mjestima. I za to su kazne visoke.
Obavezno kupujte vodu za piće.
Ne smiju se hraniti golubovi niti sjediti na stepenicama na Trgu Svetog Marka.
Prošetajte se ulicama predveče, može već i oko 18 časova. Grad je gotovo prazan, a prekrasno izgleda, potpuno drugačije nego u toku dana.
Sad kad sve znate, samostalna organizacija putovanja u Veneciju može da započne. Vjerujem da smo vam mnogo pomogli.
I još nešto. Nemojte u Veneciju, a da se prije toga ne upoznate sa 19 zanimljivosti Venecije koje će vas sigurni smo zaintrigirati.
Venecija je posebna, zaslužujete maksimalno da uživate.